×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
27.10.2018
Rakowiec - pozostałości zamku

Artykuł aktualizowany: 2019-01-08

Rakowiec - pozostałości zamku

Okres budowy: ok. r. 1660 

Fundator: Dominik Wojciech Bieniewski, podczaszy halicki 

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Położoną nad brzegiem Dniestru twierdzę wzniósł ok. r. 1660 Dominik Wojciech Bieniewski, podczaszy halicki. Zbudowany z kamienia zamek posadowiony na skalistym brzegu miał nieregularny kształt z dwiema basztami. Zamek bronił przeprawy przez Dniestr, a wraz z zamkiem w Czernelicy odegrał istotną rolę w czasie prowadzonych w drugiej połowie w. XVI wypraw na Wołoszczyznę. W r. 1768 twierdzę spaliły wojska rosyjskie. Pozostałe ruiny były stopniowo rozbierane przez miejscową ludność na materiał budowlany. Z dawnego zamku przetrwał niewielki odcinek murów oraz jedna z baszt. 

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Rakowiec - pozostałości zamku