×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
09.10.2018
Kościół kapucynów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Winnicy

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kościół kapucynów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Winnicy

Okres budowy: 1745 - 1761

Fundator: Starosta winnicki Ludwik Kalinowski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Fundatorem założenia kościelno-klasztornego kapucynów w Winnicy był starosta winnicki Ludwik Kalinowski. W latach 1745-1761 wybudowano kościół i przylegający do niego czworobok zabudowań klasztornych. Budowę prowadził ojciec Konstantyn Meliński, zatrudniając murarzy pochodzących ze Lwowa. W r. 1761 biskup łucki Antoni Erazm Wołłowicz konsekrował klasztorną świątynię. Skromny kościół wzniesiono stosując się do surowych przepisów budowlanych zakonu, które nie zezwalały na zbytnią okazałość kapucyńskich świątyń, zabraniały m.in. budowy wież czy złocenia ołtarzy. W latach 30-tych kościół zamieniono na szkołę lotników, funkcje sakralne przywrócono dopiero w czasie niemieckiej okupacji Winnicy w latach 1941-1944. W r. 1959 kościół przeznaczono na szkołę lektorów ateizmu i gruntownie przebudowano. W r. 1990 kościół zwrócono katolikom, a w dwa lata później do Winnicy powrócili kapucyni, którzy przeprowadzili remont kościoła i odzyskali część dawnego klasztoru, który sukcesywnie odnawiają.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kościół kapucynów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Winnicy