×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
05.11.2018
Szarogród – forteca

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Szarogród – forteca

Okres budowy: wybudowana w 1585 r.

Fundator: Kanclerz wielki koronny i hetman wielki koronny Jan Zamoyski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Położony na Podolu Szarogród został założony przez Jana Zamoyskiego, hetmana wielkiego koronnego na podstawie przywileju z r. 1579, wydanego przez króla Stefana Batorego. Obronną siedzibę Zamoyski wzniósł w r. 1585. Już w r. 1588 miasto określono jako warownię zaporową przeciw Tatarom, Włochom i Turkom. Miasto zostało całkowicie zniszczone przez Kozaków w r. 1595. Szarogród składał się z dwóch części Nowego i Starego Miasta, które posiadały odrębne umocnienia, rozdzielone rzeką i połączone przerzuconym ponad nią mostem. Dodatkową obronę miastu zapewniał tamtejszy zamek, którego czworobok obronnych fortyfikacji był wpisany w system umocnień miejskich. Mieszkalna część zamku wzniesiona przez hetmana Zamoyskiego, miała kształt wolnostojącej murowanej kamienicy otoczonej czworobokiem wałów z wieżami w narożach. Do dnia dzisiejszego zachowała się renesansowa kamienica oraz jedna z narożnych baszt. W okresie sowieckim w murach zamkowych mieścił się zakład leczniczy, a od lat 90-tych kamienica znajduje się w rękach prywatnych.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Szarogród – forteca