×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
25.10.2018
Koniuszków - pałac

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Koniuszków - pałac

Okres budowy: 2. poł. w. XVІІІ

Fundator: Stanisław Potocki, wojewoda kijowski, Wincenty Potocki, starosta lubelski, Franciszek Stanisław Józef Potocki

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Koniuszków wchodził w skład dóbr brodzkich. W r. 1770 w wyniku podziału majątku po Stanisławie Potockim, wojewodzie kijowskim dobra brodzkie, w tym wieś Koniuszków wraz z pałacem, przeszły na własność jego najmłodszego syna – Wincentego Potockiego. W r. 1826 pałac odziedziczył jego syn Franciszek Stanisław Józef Potocki, który w r. 1834 sprzedał majątek rodzinie Mołodeckich. W czasach sowieckich pałac był wykorzystywany jako świetlica, zakład kultury i edukacji, a także akademik, w tym czasie zmieniono kształt dachu oraz znacznie przekształcono wnętrza pałacowe. Przez pewien okres pałac był użytkowany jako prywatny budynek mieszkalny, następnie opuszczony zaczął popadać w ruinę.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Koniuszków - pałac