×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
02.11.2018
Zamek i mury miasta w Żółkwi

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Zamek i mury miasta w Żółkwi

Okres budowy: 1549-1610 wg proj. Pawła Szczęśliwego, przebudowa 1685-1694 wg projektu Piotra Bebera i Augustyna Locciego, 1740-1753 rozbudowa wg proj. Antoniego Castello

Fundator: Stanisław Żółkiewski (późniejszy hetman wielki koronny), Regina z Herburtów Żółkiewska, król Polski i Wielki Książę Litewski Jan III Sobieski, hetman wielki litewski Michał Kazimierz Radziwiłł

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Gniazdo rodziny Żółkiewskich h. Lubicz, po r. 1623 dobra przeszły na Jana Daniłowicza h. Sas, którego córka Teofila wniosła majątek w wianie Jakubowi Sobieskiemu h. Janina, ojcu przyszłego króla Jana III. Zamek fundacji Stanisława Żółkiewskiego został wzniesiony w latach 1594-1610 według projektu Pawła Szczęśliwego (wykonawcami prac byli Paweł Rzymianin i Ambroży Przychylny). Równocześnie z budową zamku zaczęto wznosić obwarowania miejskie (ukończyła je wdowa po Stanisławie Żółkiewskim, Regina z Herbutów). Za Sobieskich (1685-1694) zamek przebudowano według projektu Piotra Bebera i Augustyna Locciego. W r. 1677 Jan III otoczył miasto wałem, które było drugim pierścieniem obronnym. Po pożarze w r. 1741 kolejną przebudowę w stylu rokokowym zainicjował Michał Kazimierz Radziwiłł według planów Antoniego Castellego. Po sprzedaży dóbr w końcu w. XVIII pałac częściowo rozebrano. W r. 1915 Rosjanie spalili pozostałości zamku, które zabezpieczono w latach 1928-1931. W okresie międzywojennym mieściły się tu koszary i gimnazjum. Od lat 70-tych w. XX trwają prace restauracyjne nad przywróceniem rezydencji jej pierwotnego wyglądu z czasu Żółkiewskich. Od r. 1991 w części sal zamkowych mieści się muzeum.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Zamek i mury miasta w Żółkwi