×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
12.11.2018
Kolegiata pod wezwaniem Trójcy Świętej w Ołyce

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kolegiata pod wezwaniem Trójcy Świętej w Ołyce

Okres budowy: 1635-1640

Fundator: Kanclerz wielki litewski Stanisław Albrycht Radziwiłł

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Wczesnobarokowa świątynia została wzniesiona w latach 1635-1640 z inicjatywy kanclerza wielkiego litewskiego Albrechta Stanisława Radziwiłła, według projektu Benedetta Mollego, zmodyfikowanego przez Giovanniego Maliverne. W r. 1638 fundator założył przy kolegiacie kolegium, które było filią Akademii Zamoyskiej. Trójnawowa bazylika, z fasadą ozdobioną wydatnym odcinkowym przyczółkiem i zwieńczeniem ujętym przez wieżyczki (dzwonnice). Pierwotnie wnętrze miało bogaty wystrój, m.in. z alabastrowymi figurami apostołów na filarach (zachowane trzy) oraz aniołami nad przejściami do naw bocznych i marmurowymi ołtarzami wykonanymi przez Melchiora Erlenberga, a ponadto licznymi nagrobkami (krypty grobowe Radziwiłłów usytuowane pod prezbiterium). Wystrój został bezpowrotnie zniszczony po r. 1945. Od r. 1991 świątynia została oddana kościołowi rzymskokatolickiemu.
Od r. 2013 w kolegiacie prowadzone są kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie, koordynowane przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego z Polski, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Senatu RP, Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA oraz środków sponsorskich.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kolegiata pod wezwaniem Trójcy Świętej w Ołyce