×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
14.11.2018
Zamek w Dubnie

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Zamek w Dubnie

Okres budowy: XV - XVIII w.

Fundator: Hetman wielki litewski książę Konstanty Ostrogski, kasztelan krakowski książę Janusz Ostrogski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Dubno to jedna z najstarszych osad na Wołyniu, własność książąt halicko-włodzimierskich, od końca w. XVI miasto należało do ordynacji Ostrogskich, a następnie Zasławskich i Radziwiłłów (w. XVII), Sanguszków i Lubomirskich (w. XVIII), którzy dzierżyli dobra do końca w. XIX. Zamek został wzniesiony w XV w. przez księcia Wasyla Ostrogskiego, przebudowany w latach 1489-1506 przez Konstantego Ostrogskiego, hetmana wielkiego litewskiego. Warownia położona nad rzeką Ikwą, była otoczona naturalną fosą. W 2. poł. w. XVIII mieszkalne skrzydła zamku przebudowali Lubomirscy na okazały pałac zamkowy prawdopodobnie według projektów Henryka Ittara lub Dominika Merliniego. Po drugiej stronie rzeki rozciągał się park krajobrazowy zwany Palestyną, założony w r. 1792 przez znanego ogrodnika Dionizego Miklera. Pałac opuszczony w końcu w. XIX przez zadłużonego Józefa Lubomirskiego został poważnie zniszczony podczas I wojny światowej, częściowo odbudowany w latach 1932-1939 przez władze polskie. Po r. 1945 władze radzieckie urządziły w murach zamkowych koszary. Od r. 1991 odremontowany zamek jest siedzibą miejscowego Muzeum.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Zamek w Dubnie