×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
25.10.2018
Pomnik w Hodowie

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Pomnik w Hodowie

Okres budowy: 1695

Fundator: Król Polski i Wielki Książę Litewski Jan III Sobieski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Do bitwy we wsi Hodów doszło 11 czerwca 1694 roku, kiedy to 400 husarzy i pancernych przybyłych z garnizonów: w Okopach Świętej Trójcy (pod wodzą Konstantego Zahorowskiego), oraz w Szańcu Panny Marii (pod zwierzchnością Mikołaja Tyszowskiego) przez kilka godzin skutecznie broniło się przed oddziałem około 40 tys. Tatarów. Na pamiątkę tego wydarzenia król Jan III Sobieski w r. 1695 ufundował pomnik w formie stojącego na wysokim kamiennym cokole obelisku zwieńczonego kulą z krzyżem. Pamięć o militarnym sukcesie wojsk Rzeczypospolitej była w Hodowie żywa jeszcze w okresie międzywojennym. W roku 2014 z okazji 320 rocznicy bitwy staraniem polskiej Fundacji MOSTY zrealizowano projekt renowacji obelisku. Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ambasada RP w Kijowie.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Pomnik w Hodowie