×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
25.10.2018
Starokonstantynów - klasztor kapucynów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Starokonstantynów - klasztor kapucynów

Okres budowy: 1754 -1778

Fundator: Janusz Aleksander Sanguszko miecznik wielki litewski, Stanisław Lubomirski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Klasztor kapucynów w Starokonstantynowie ufundował w r. 1750 Janusz Aleksander Sanguszko, miecznik wielki litewski. Zakonnicy początkowo zamieszkali w prowizorycznym drewnianym klasztorze, mając do swojej dyspozycji niewielką drewnianą kaplicę. Do budowy murowanego zespołu przystąpiono w r. 1754, a ukończony kościół poświecił w r. 1788 biskup Franciszek Komornicki. Po kasacie miejscowego klasztoru dominikańskiego (1832) przy kościele kapucynów funkcjonowała miejscowa parafia. Klasztor kapucynów został skasowany carskim dekretem w r. 1886, zaś świątynia funkcjonowała nadal jako kościół parafialny do r. 1935, kiedy zlikwidowano parafię, a w kościele urządzono dom kultury. Kościół zwrócono wiernym w r. 1989.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Starokonstantynów - klasztor kapucynów