×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
08.10.2018
Kisiele - sadyba Józefa Kraszewskiego

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kisiele - sadyba Józefa Kraszewskiego

Okres budowy: początek ХІХ w.

Fundator: Antoni Urbanowski, Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, działacz społeczny

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Kisiele wchodziły w skład ordynacji Ostrogskiej. Po r. 1753 dobra trafiły do Antoniego Lubomirskiego, a następnie w r. 1767 zostały sprzedane Józefowi Urbanowskiemu. W poł. w. XIX majątek przekazano Zofii Kraszewskiej (żonie pisarza Józefa Ignacego) oraz jej siostrom. Powyższe włości odziedziczył ich syn Franciszek, który w latach 1882-1883 spieniężył Kisiele Janowi Kantemu Głębockiemu z Łaszek. Niewielki dworek wzniósł w końcu w. XIX Antoni Urbanowski, a twórcą niewielkiego ogrodu miał być Ludwik Metzell – projektant słynnego parku w „Zofjówce”. W połowie ХІХ wieku Elżbieta Urbanowska przepisała wieś na swoją siostrę Zofię – żonę pisarza Józefa Kraszewskiego. Kraszewski przebudował dziedziniec dodając wieżę i pawilon. W r. 1860 wyemigrował do Drezna. Po wyjeździe Józefa Ignacego za granicę w Kisielach przez pewny czas gospodarował jego syn Franciszek, który odsprzedał niewielki majątek Janowi Kantemu Głębockiemu.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kisiele - sadyba Józefa Kraszewskiego