×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
17.10.2018
Dobromil – zamek Herburtów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Dobromil – zamek Herburtów

Okres budowy: Orientacyjny okres budowy od lat 1550 do 1616 roku

Fundator: ród Herburtów, Jan Herburt, podkomorzy przemyski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

W pierwszej połowie w. XVI Jan Herburt, podkomorzy przemyski, wzniósł w Dobromilu zamek, wokół którego zaczęła powstawać osada. W drugiej połowie w. XVI Herburtowie wznieśli drugi „górny” zamek, położony poza miastem, na wysokim wzgórzu. Zamek górny zachował się w stanie malowniczej ruiny. Zachowana część ma plan zbliżony do podkowy, z czołem utworzonym przez potężną wieloboczną basztę, osłaniającą główną bramę, ozdobioną herbem Herburtów i datą 1586. Górny zamek dobromilski popadł w ruinę już w XVIII w., a jego mury posłużyły jako materiał do budowy unickiego klasztoru bazylianów, wzniesionego na sąsiednim wzgórzu. Zachowała się imponująca aleja lipowa prowadząca do wzgórza zamkowego.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Dobromil – zamek Herburtów