×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
17.10.2018
Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – pałac Steckich

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – pałac Steckich

Okres budowy: 1789-1793 według projektu Szymona Bogumiła Zuga

Fundator: Jan Kazimierz Stecki, ostatni  chorąży wielki koronny, senator, starosta owrucki

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Dawne dziedzictwo Koreckich, Ostrogskich, od r. 1650 dobra należały do Lubomirskich, na pocz. 2. poł. w. XVIII zostały sprzedane Steckim, którzy dzierżyli włości międzyrzeckie do r. 1939. Klasycystyczny pałac wzniesiony ok r. 1793 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Rezydencja składała się z trzech części – korpusu i połączonych z nim dwóch oficyn. Wewnątrz korpusu m.in. reprezentacyjne piano nobile z salą balową dekorowaną stiukami autorstwa Józefa Mańkowskiego. Przy rezydencji znajdowały się trzy ogrody, w tym rozległy park krajobrazowy. Stopniowy upadek rezydencji rozpoczął się w r. 1837 wraz z konfiskatą przez władze carskie majątku Ludwika Steckiego. Pałac, odrestaurowany w okresie międzywojennym, został zniszczony w latach 1939-1945, obecnie w ruinie.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – pałac Steckich