×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
12.10.2018
Pałac Potockich w Krystynopolu

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Pałac Potockich w Krystynopolu

Okres budowy: 1756-1762

Fundator: Wojewoda kijowski i wołyński Franciszek Salezy Potocki

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Miasto założył w r. 1692 Szczęsny (Feliks) Kazimierz Potocki, hetman wielki koronny i nazwał je Krystynopolem na cześć swojej żony Krystyny z Lubomirskich. Pałac został wzniesiony w latach 1756-1762 według projektu Pierre’a Ricauda de Tirregaille dla wnuka hetmana Potockiego, Franciszka Salezego Potockiego, wojewody kijowskiego i wołyńskiego. Franciszek Salezy był jednym z najbogatszych magnatów ówczesnej Rzeczypospolitej, stąd zwany był „królikiem Rusi”. W wybudowanej z wielkim rozmachem i wspaniale urządzonej rezydencji w Krystynopolu, Potocki miał do dyspozycji ogromną liczbę dworzan, których obowiązywał ceremoniał wzorowany na królewskim. Pałac Potockich przetrwał obydwie wojny światowe. Po r. 1945 w jego wnętrzach urządzono muzeum ateizmu, obecnie mieści się tam muzeum regionalne.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Pałac Potockich w Krystynopolu