×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
09.10.2018
Lwów – pałac Lubomirskich na Rynku 10

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Lwów – pałac Lubomirskich na Rynku 10

Okres budowy: 1744-1759

Fundator: Stanisław Lubomirski, marszałek wielki koronny
architekt Bernard Meretyn, 1764-67, projekt przebudowy Jan de Witte, kontynuacja Sebastian Fesinger

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Okazały rokokowy pałac, zajmujący narożną działkę między Rynkiem a ul. Ruską i Blacharską (obecnie Fedorowa), powstał na miejscu kilku starszych kamienic, w tym dwóch przyrynkowych (Szymonowiczowskiej i Torosiewiczowskiej) o średniowiecznej metryce. W 1. poł. w. XVIII należały one do Sapiehów. Budowę pałacu w l. 1744-1759 prowadził Bernard Meretyn; kontynuował ją dla nowego (od r. 1760) właściciela, Stanisława Lubomirskiego, marszałka wielkiego koronnego, Marcin Urbanik, a ukończył w l. 1764-1767 Sebastian Fesinger (nadzór nad fabryką z ramienia fundatora sprawował Jan de Witte). W latach 1772-1821 mieściła się tu administracja austriackich gubernatorów Galicji. W r. 1895 gmach stał się siedzibą Towarzystwa „Proswita”. Dwupiętrowy pałac składa się z budynku frontowego, skrzydła bocznego wzdłuż ul. Ruskiej i oficyny. Obecnie w kamienicy mieści się oddział lwowskiego Muzeum Etnograficznego.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Lwów – pałac Lubomirskich na Rynku 10