×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
05.10.2018
Winnica - zamek - pałac

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Winnica (dawniej Pietniczany obecnie część miasta Winnica) - zamek - pałac

Okres budowy: poł. w. XVIII, pocz. w. ХІХ

Fundator: Michał Grocholski, starosta zwinogrodzki

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Zamek w Pietnicznach został zbudowany w 1. poł. w. XVIII przez Michała Grocholskiego (zm. 1765). Zamek usytuowano na wyspie pomiędzy odnogami rzeki Bóh. Był to parterowy budynek mieszkalny zaopatrzony w trzy obronne wieże, wzmocniony ziemnymi wałami i fosą. Przebudowy dawnego zamku na okazałą klasycystyczną rezydencję dokonał Michał Grocholski, starosta zwingrodzki i jego żona Maria Śliźniówna. Kompleks pałacowy uzupełniły zabudowania nowej stajni, gołębnika z charakterystyczną cylindryczną wieżą i wozowni, a w późniejszym czasie elektrowni której nadano cechy miniaturowego zamku. Dawny zamek nadbudowano o jedną kondygnację, wieże przebudowano na oficyny, połączone galeriami z pałacem. Około r. 1830 ogrodnik Dionizy Mikler założył rozległy park w stylu angielskim. W pałacu pietniczańskim przebywali ostatni król Rzeczypospolitej Stanisław August Poniatowski oraz car Rosji Mikołaj I. Pałac został zdewastowany w r. 1918, w późniejszym czasie rozebrano galerie i oficyny. Władze radzieckie w ocalałej części pałacu urządziły sanatorium gruźlicze, a obecnie mieści się tam Winnickie Dyspanserium Endokrynologiczne.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Winnica - zamek - pałac