×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
04.10.2018
Stare Sioło - zamek

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Stare Sioło - zamek

Okres budowy: 1584-1589, 1642, 1649-1654

Fundator: książę Konstanty Wasyl Ostrogski, Władysław Dominik Zasławski-Ostrogski, książę i wojewoda krakowski, Adam Mikołaj Sieniawski hetman wielki koronny

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Zamek w Starym Siole ma długa metrykę. Po raz pierwszy drewniana budowla obronna wzmiankowana jest w r. 1448, jednakże już pod koniec XV stulecia powstał murowany zamek, zniszczony wkrótce przez Turków. Kolejną warownię zbudowano w latach 1584-1589, przy jej budowie miał uczestniczyć Ambroży Przychylny, niestety budowla została również zniszczona. Do budowy nowego zamku przystąpił dopiero w r. 1642 książę Władysław Dominik Ostrogski-Zasławski. Budowla został doszczętnie zniszczona w czasie powstania Chmielnickiego w r. 1648. W latach 1649-1654 książę Ostrogski wybudował kolejny, istniejący w ruinie do dziś, obszerny zamek, który miał stać się jego główną rezydencją. Ogromny dziedziniec zamku w Starym Siole służył nie tylko właścicielom ale okolicznej ludności jako miejsce schronienia w czasie licznych najazdów. Gruntowny remont zamku przeprowadził w r. 1716 hetman wielki koronny Adam Mikołaj Sieniawski. Od końca w. XVIII następował powolny upadek niezamieszkałego, zamku, użytkowanego w kolejnym stuleciu jako browar.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Stare Sioło - zamek