×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
31.10.2018
Twierdza w Brodach

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Twierdza w Brodach

Okres budowy: 1630, 1635 wg projektu królewskiego inżyniera Andrea dell'Aqua i przy współpracy Guillaume'a le Vasseur de Beauplan’a 

Fundator: Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

W r. 1629 hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski został właścicielem miasta Brody założonego pod koniec w. XVI przez Stanisława Żółkiewskiego. Warownia w Brodach została wzniesiona w latach 1630-1635 w zachodniej części miasta z inicjatywy hetmana Koniecpolskiego według projektu królewskiego inżyniera Andrea dell'Aqua i przy współpracy Guillaume'a le Vasseur de Beauplan’a. Twierdzę założono na planie regularnego pięciokąta. Około połowy w. XVIII Stanisław Potocki zdecydował o rozbiórce drewnianego domu gubernatora twierdzy i wzniesieniu na jego miejscu, na wprost bramy wjazdowej, murowanego pałacu. Umocnienia od strony miasta, z polecenia władz austriackich, rozebrano przed r. 1820, pozostałe bastiony lub ich relikty oraz pałac przetrwały obie wojny światowe.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Twierdza w Brodach