×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
19.11.2018
Starokonstantynów - pozostałości klasztoru dominikanów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Starokonstantynów - pozostałości klasztoru dominikanów

Okres budowy: koniec ХVI w.

Fundator: Ostrogscy

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Dominikanów w Starokonstantynowie osiedlił w r. 1612 książę Janusz Ostrogski. Rok później książę wybudował im murowaną świątynię o cechach gotyckich, a klasztor został ukończony przed r. 1617. Obok kościoła wznosi się wysoka na ok. 70 m wieża obronna. Budowle te wzniósł zapewne pozostający na usługach księcia Janusza Ostrogskiego architekt Giacomo Baston. W l. 1638-1641 przeorem tego klasztoru był słynny heraldyk i kronikarz o. Szymon Okolski. Kościół został zniszczony w czasie powstania Chmielnickiego w r. 1648. Klasztor skasowano w r. 1832, a kościół przekształcono na cerkiew. Obecnie z dawnego podominikańskiego zespołu pozostały ruiny kościoła, przy którym wznosi się wspomniana wieża. 

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Starokonstantynów - pozostałości klasztoru dominikanów