×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
18.11.2018
Starokonstantynów - zamek Ostrogskich

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Starokonstantynów - zamek Ostrogskich

Okres budowy: 1561-1571, przebudowany ok. r. 1637

Fundator: Książę Konstanty Wasyl Ostrogski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Zamek został wzniesiony w latach 1561-1571 przez księcia Konstantego Ostrogskiego. Warownię posadowiono na skraju przylądka rzeki Słucz. W r. 1637 przebudowano mieszkalne skrzydło zamku. Przez wiele lat zamek opierał się najazdom tatarskim i kozackim, zdobył go dopiero w r. 1651 Chmielnicki. Do mieszkalnego skrzydła zamku przylega niewielka zamkowa cerkiew. Z dawnego zamku ocalało skrzydło z okrągłą basztą zwieńczone późnorenesansową attyką oraz cerkiew zamkowa. Obecnie w zamku znajduje się niewielkie muzeum.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Starokonstantynów - zamek Ostrogskich