×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
19.11.2018
Iwaniw (Janów nad Bugiem) – klasztor bernardynów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Iwaniw (Janów nad Bugiem) – klasztor bernardynów

Okres budowy: 1760-1803

Fundator: Adam Chołoniewski, kasztelan buski, Salomea z Kątskich Chołoniewska

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Kościół i klasztor bernardynów w Janowie ufundował w r. 1760 kasztelan buski Adam Chołoniewski. Pierwsze zabudowania były drewniane. Po śmierci fundatora, pozostała po nim wdowa Salomea z Kątskich Chłoniewska ok. r. 1780 rozpoczęła budowę murowanego klasztoru i kościoła zapewne według planów architekta Jana de Witte. Budowa kościoła trwała do r. 1803, a prace przy jego wyposażeniu znacznie dłużej. W kryptach pod kościołem zostali pochowani, oprócz fundatorów, Rafał Myszka-Chołoniewksi z synem Stanisławem - znanym religijnym działaczem i pisarzem. Kościół w Janowie był czynny co najmniej do r. 1930, następnie przejęty przez Sowietów został podzielony na dwie kondygnacje i pozbawiony wystroju i wyposażenia. Górną część wtórnie przedzielonego kościoła oddano nielicznej rzymskokatolickiej społeczności. W klasztorze pobernardyńskim w czasach sowieckich funkcjonowało technikum rolnicze, obecnie stoi opuszczony.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Iwaniw (Janów nad Bugiem) – klasztor bernardynów