×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
19.11.2018
Kuryłowce Murowane - pałac

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kuryłowce Murowane - pałac

Okres budowy: koniec XVIІІІ wieku, 1805 r.

Fundator: Stanisław Delfin Komar marszałek podolski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Zamek w Kuryłowcach (pierwotnie zwanych Czuryłowcami od założycieli osady rodziny Czuryłów) zbudowano w XVI w. nad rzeką Żwan. W kolejnym stuleciu, w czasie gdy należał do Kossakowskich, dawną warownię wzmocniono murowanymi bastionowymi fortyfikacjami. W czasie powstania Chmielnickiego i tureckiej okupacji Podola zamek został zniszczony. Na miejscu zrujnowanego zamku, częściowo przy wykorzystaniu jego murów i materiału rozbiórkowego, Stanisław Delfin Komar, marszałek guberni podolskiej wzniósł w r. 1805 obszerny klasycystyczny pałac. W r. 1825 w sali balowej kuryłowieckiego pałacu odbyła się uroczystość zaślubin córki Stanisława Komara - Delfiny z Mieczysławem Potockim (synem Stanisława Szczęsnego Potockiego i Zofii Glavani). W wyniku nieudanego małżeństwa Delfina wyjechała do Paryża, gdzie stała się muzą romantyzmu, uwodziła Chopina, Krasińskiego i Słowackiego. Ostatnim właścicielem Kuryłowiec Murowanych z rodziny Komarów był syn Aleksander Komar, który sprzedał majątek rosyjskiemu admirałowi Nikołajowi Cichaczowowi około r. 1870. Pałac zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, widoczne są również fragmenty wcześniejszej warownej twierdzy, na której został wzniesiony. W czasach sowieckich w pałacu otworzona została szkoła, która funkcjonuje do dnia obecnego.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kuryłowce Murowane - pałac