×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
19.11.2018
Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – klasztor pijarów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – klasztor pijarów

Okres budowy: 1702-1725, kościół wzniesiony przez architekta Wojciecha Lenartowicza

Fundator: Jerzy Dominik Lubomirski, wojewoda krakowski, Steccy

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Placówkę pijarów ufundował w r. 1702 Jerzy Dominik Lubomirski, wojewoda krakowski. Kościół został wzniesiony w latach 1704-1725 przez zamojskiego architekta Wojciecha Lenartowicza. Świątynia na rzucie prostokąta, trójnawowa, trójprzęsłowa z dwuprzęsłowym, niewielkim prezbiterium flankowanym aneksami. Fasada ze smukłymi wieżami na narożach. Polichromię wnętrza wyk. malarz z Korca Wędzychowski. Na wyposażenie składało się 13 ołtarzy, z których część pochodziła z r. 1722, część z 2. poł. w. XVIII. Obecnie rozproszone. Placówka pijarska została skasowana w r. 1853, a kościół zamieniony na parafialny. Świątynia była restaurowana w latach 20-tych w. XX. Po wojnie opuszczona, pozostaje w ruinie.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – klasztor pijarów