×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
13.09.2018
Zaczynamy przygotowania do wyjazdu. Punkt pierwszy: warsztaty

Młodzież z Kielc zaangażowana w projekt „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” zaczęła swoją przygodę od warsztatów dziennikarskich i historycznych. Za kilka dni wyruszy za wschodnią granicę, gdzie stworzy reportaż ukazujący wspólną historię obu narodów.

Monika Rosmanowska prowadzi warsztaty dziennikarskie

Podczas kilkugodzinnego spotkania uczestnicy ćwiczyli pisanie informacji, czego wynikiem jest ten właśnie wpis. Poznali również podstawy tworzenia reportażu filmowego i sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. 

– Początki nie były łatwe, ale swoim entuzjazmem i zaangażowaniem grupa szybko pokazała na co ją stać. Wystarczyło kilka godzin, by zyskać pewność, że film, który ma powstać będzie dobrą produkcją – zapewnia Monika  Rosmanowska, prowadząca warsztat dziennikarski.  

W czasie warsztatu historycznego dr Tomasz Ossowski wprowadził uczestników w tematykę związaną z Rzeczpospolitą Obojga Narodów w kontekście dzisiejszych stosunków polsko-ukraińskich.                                      

Monika Rosmanowska prowadzi warsztaty dziennikarskie                 Dr Tomasz Ossowski prowadzi warsztaty historyczne

Projekt „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” zakłada promocję wspólnego dziedzictwa. W połowie września młodzież z Kielc wyjeżdża na Ukrainę, gdzie odwiedzi miejsca związane z przeszłością obu państw. Podczas wizyty na podstawie rozmów z mieszkańcami oraz własnych obserwacji powstaną reportaże, które będą można zobaczyć na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Równocześnie profesjonaliści nagrywają serię filmów z drona, prezentujących m.in. zamki i twierdze z tego okresu.

Wyprawa potrwa 6 dni. Młodzież odwiedzi takie miasta, jak Lwów, Tarnopol, Zbaraż, Kamieniec Podolski i Winnica. Wyjazd zakończy konferencja historyczna w Kijowie. 

Spotkanie młodzieży pod pomnikiem H. Sienkiewicza   

Projekt uzyskał poparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018.

Zaczynamy przygotowania do wyjazdu. Punkt pierwszy: warsztaty
Zaczynamy przygotowania do wyjazdu. Punkt pierwszy: warsztaty